Wymogi dot. szczepień koni wyścigowych przeciwko wściekliźnie

  • Home
  • Aktualności
  • Wymogi dot. szczepień koni wyścigowych przeciwko wściekliźnie

W związku z rozporządzeniem Wojewody Mazowieckiego z dnia 15.04.2022 roku  zmieniającym rozporządzenie nr 26 z dnia 20.07.2021 r. w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt, które na podstawie §2 pkt 1) zakazuje organizacji wyścigów konnych na obszarach wskazanych w powyższym dokumencie, wprowadzone zostały dodatkowe warunki uczestnictwa koni w gonitwach na Torze Wyścigów Konnych Służewiec.

W wyniku konsultacji przedstawicieli Organizatora gonitw oraz Polskiego Klubu Wyścigów Konnych z Powiatowym Lekarzem Weterynarii, po przeanalizowaniu dotychczasowej sytuacji epizootycznej (brak przypadków wścieklizny na terenach TWKS i okolic), udzielone zostało jednorazowe odstępstwo dotyczące Otwarcia Sezonu Wyścigowego 2022. Konie rozpoczynające sezon wyścigowy muszą zostać zaszczepione w kierunku wścieklizny, w nieprzekraczalnym terminie 14 dni od otrzymania niniejszych wytycznych (tj. 21.04.2022), dzięki czemu pierwszy miting wyścigowy odbędzie się bez zmian.

Jednocześnie, w związku z tym, iż odstępstwo dotyczy tylko pierwszego dnia wyścigowego, informujemy, iż od 30.04.2022 r. będą obowiązywały warunki uczestnictwa koni w gonitwach zgodne z decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii z dnia 21.04.2022 r. , tj. wszystkie konie zgłoszone do udziału w gonitwach będą musiały posiadać udokumentowane szczepienie przeciwko wściekliźnie, wykonane zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki.