KONIE I KORONAWIRUS

♦ Czy konie mogą zarazić się koronawirusem?

Coronavirus (COVID-19) należy do rodziny wirusów odpowiedzialnych za choroby układów trawiennego, oddechowego, atakujących wątrobę lub układ neurologiczny u różnych gatunków ssaków i ptaków. Koronawirus występuje u bydła, świń i koni oraz zwierząt domowych (wywołuje choroby układu oddechowego u psów, czy FIP u kotów).

Należy pamiętać, że są to wirusy specyficzne, to znaczy różne dla każdego gatunku. Koronawirus u koni jest zakaźny i jest przenoszony wyłącznie drogą ustno-kałową (inną niż u ludzi: ustno-nosową).

♦ Czy koronawirus jest niebezpieczny dla koni?

U koni choroba występuje sporadycznie, może się nasilać w okresie od października do kwietnia.

Objawy są wczesne, są to gorączka i apatia. Objawy trawienne powodują kolkę i / lub biegunkę. Infekcję organizmu diagnozuje się poprzez przeprowadzenie badania PCR. Okres inkubacji jest krótki i wynosi zwykle 2–3 dni, ale może utrzymywać się do około tygodnia. Okres zakażania jest dłuższy i może trwać do 3 tygodni.

Leczenie ma charakter objawowy. Na chwilę obecną nie ma dostępnej szczepionki. Możliwe jest wystąpienie powikłań u koni w postaci endotoksemii, posocznicy, czy encefalopatii związanej z hiperamonemią.

♦ Czy człowiek może zostać zainfekowany przez konia?

Do tej pory nie odnotowano „przejścia” wirusa z konia na człowieka.

♦ Czy człowiek może zarazić konia?

Do tej pory potwierdzono jeden przypadek przeniesienia koronawirusa z człowieka na psa, ale nie ma potwierdzonego przypadku w odniesieniu do transmisji z człowieka na konia.

Istnieje możliwość osadzania się ludzkiego wirusa na sierści konia, ale jego żywotność w środowisku zewnętrznym jest niska. Aby zminimalizować możliwość przenoszenia wirusa, należy pamiętać o zachowaniu podstawowych elementów higieny w postaci mycia i dezynfekcji rąk przed i po kontakcie z koniem czy sprzętem jeździeckim.

Jeśli zauważyłeś u siebie oznaki infekcji dróg oddechowych (gorączka, kaszel, trudności w oddychaniu), powinieneś natychmiast powiadomić o tym fakcie swoich przełożonych oraz odpowiednie służby medyczne (tel. 800-190-590).

Informacja ta jest ważna dla osób, z którymi pracujesz oraz osób, które opiekują się końmi (lekarz weterynarii, kowal).