Komunikat European Pattern Committee

Na początku lutego br. European Pattern Committee (EPC) dokonał przeglądu wszystkich gonitw Pattern i Listed rozegranych w Europie w 2023 r. Ocenionych zostało łącznie 838 gonitw, z których 826 będzie rozegranych ponownie w 2024 roku – 415 gonitw Grupy i 411 Listed.

Irlandia – gonitwa  rozgrywana na torze Navan (3-letnie klacze; 2000m) w kwietniu, uzyskał status Gr. 3. Na torze Gowran Park w czerwcu rozegrana zostanie nowa gonitwa Listed dla 3-letnich koni na dystansie 2400m.

Dania – zatwierdzono  wniosek o rozegranie nowego wyścigu „black type” w 2024 r. Jednocześnie wyścig Golden Mile (Klampenborg) dla 3-letnich i st. koni uzyskał status Listed.

Do EPC nie wpłynęły żadne inne zgłoszenia do gonitw Listed z  pozostałych krajów zrzeszonych w Europejskiej i Śródziemnomorskiej Federacji Władz Wyścigowych (EMHF). Komitet z zadowoleniem przyjął  wynik Wielkiej Warszawskiej jako gonitwy Listed w 2023 r. (oficjalna wycena za 2023 to 99,5). Również druga edycja Gran Premio de Madrid w Hiszpanii nadal osiąga zadowalające wyniki.

W roku 2024 wprowadzono zmiany w kilku ważnych wyścigach Pattern w Europie. Francja – gonitwa Grand Prix de Saint-Cloud (Gr.1; 4+, 2400m) została przesunięta tydzień wcześniej i powróci do tradycyjnego terminu na końcu czerwca. To samo dotyczy Prix Eugène Adam (Gr.2; 3-latki, 2000m). Gonitwa Prix Royal-Oak (Gr.1; 3+, 3100m) w 2024 r. została przeniesiona z toru ParisLongchamp do Saint-Cloud. Niemcy – German 2000 Guineas (Gr.2; 3-letnie ogiery i klacze, 1600m) oraz German 1000 Guineas (Gr.2; 3-letnie klacze, 1600m) w 2024 r. zostaną rozegrane 20 i 26 maja. Grosser Preis der Badischen Wirtschaft (Gr.2; 4+, 2200m) zmieniła termin rozgrywania na 2 czerwca.

W 2024 r. w całej Europie obniżono oceny łącznie pięciu wyścigów Pattern, a kolejnych jedenaście utraciło status Listed. Poniżej wykaz tych gonitw:

Francja
Prix Saint-Alary (ParisLongchamp) zdegradowany do Gr.2

Niemcy
Grosser Preis von Rossman (Hanower) stracił status Listed

Grosser Preis der VGH Versicherungen (Hanower) stracił status Listed

Bwin Sommerpreis (Drezno) stracił status Listed

Irlandia
Gladness (Curragh) zdegradowany do Listed

Patton (Dundalk) stracił status Listed

Włochy

Premio Presidente della Repubblica (Rzym) zdegradowany do Gr. 3

Premio Carlo d’Alessio (Rzym) zdegradowany do Listed

– Listed Pisa stracił status Listed

Premio Regione Toscana (Piza) stracił status Listed

Premio Emanuele Filiberto (Mediolan) stracił status Listed

Premio Tadolina (Rzym) stracił status Listed

Criterium Varesino Mem Virginio Curti (Varese) stracił status Listed

Premio M.Se Ippolito Fassati di Balzola (Mediolan) stracił status Listed

Szwecja
Jagersro Sprint (Jagersro) stracił status Listed

Turcja
Bosphorus Cup (Veliefendi) zdegradowany do Gr.3

Wielka Brytania podjęła decyzję o usunięciu ze swojego kalendarza trzech gonitw „black type” na rok 2024 – Gr.3 Sovereign Stakes (Salisbury), Listed Ganton (York) i Listed Scarbrough (Doncaster).

Na podstawie wyceny gonitw Komitet ustalił, że 42 wyścigi (Wielka Brytania – 3, Francja – 6, Niemcy – 7, Irlandia – 5, Włochy – 20, Turcja – 1) są zagrożone degradacją w 2025 r., jeśli nie osiągną odpowiednich wyników w roku 2024.

Komisja rozpatrzyła także program gonitw Grupy 1 i Grupy 2 dla 2-latków w Europie. Ustalono powołanie podkomitetu składającego się z przedstawicieli BHA, HRI i France Galop, którego zadaniem będzie zbadanie możliwości zintegrowania tego programu.

Jason Morris, przewodniczący EPC, podsumował tegoroczne spotkanie Komitetu:

„Zauważalny jest dalszy spadek liczby gonitw Pattern i Listed rozgrywanych w całej Europie (z 852 wyścigów w 2022 r. do 826 w 2024 r.). European Pattern Committee rygorystycznie egzekwuje klasę wyścigów, aby przemysł wyścigowo-hodowlany mógł mieć jak największe zaufanie do jakości programu gonitw „black type”.

„Niepokój budzi ogólny spadek ocen jakie uzyskały gonitwy w roku 2023.  Wiele wyścigów, szczególnie dla koni 3-letnich, ma trudności z osiągnięciem wymaganych parametrów. Jest to spowodowane przypuszczalnie wzrostem eksportu wysokiej jakości koni za granicę. Wiodące europejskie kraje wyścigowe są zaangażowane we współpracę, celem zapewnienia ciągłej produkcji i utrzymania wystarczającej liczby dobrych koni, aby utrzymać programy (wyścigowe) na odpowiednim poziomie, ze szczególnym uwzględnieniem gonitw na średnich i długich dystansach.”

 

Całość relacji prasowej na stronie BHA – link