Izabella Pawelec-Zawadzka

Klasa, fachowość i olbrzymia wiedza, wyjątkowe wyczucie i oko do koni, elegancja, nienaganne maniery, takt, spokój i opanowanie, zawsze pozytywne podejście do świata, koni i ludzi, dbałość o szczegół, a wszystko okraszone uśmiechem, pogodą ducha i poczuciem humoru. Kultura osobista, staranna, wszechstronna edukacja, znajomość języków, umiejętności dyplomatyczne i organizacyjne, sumienność i odpowiedzialność, czy wspaniałe pióro, to tylko niektóre z bardzo długiej listy przymiotów Izabelli Pawelec-Zawadzkiej. Z tego niewyczerpanego źródła korzystaliśmy wszyscy, ciesząc się, że dane nam było spotkać Ją na swej drodze.

W sprawach hodowli koni arabskich była niekwestionowanym autorytetem. Współtworzyła słynną aukcję w Janowie Podlaskim, Czempionat Narodowy Polski oraz Czempionat Młodzieżowy. Była pierwszym polskim sędzią na światowych wystawach i pokazach, aktywnie działała we władzach Światowej (WAHO), jak i Europejskiej (ECAHO) Organizacji Konia Arabskiego. Była współzałożycielem Polskiego Związku Hodowców Koni Arabskich, jego długoletnim Prezesem, a następnie Prezesem Honorowym. Stworzyła też wydawnictwo „Araby Magazine”. Bez względu na czas, miejsce i okoliczności, pracując w Animexie, Zjednoczeniu Hodowli i Obrotu Zwierzętami, Zrzeszeniu, Polhozie, Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa, Spółce TWK Służewiec, czy Polskim Klubie Wyścigów Konnych, niezmiennie i konsekwentnie pozostawała wierna swojej olbrzymiej miłości i pasji, jaką były konie czystej krwi arabskiej.

Pan Władysław Byszewski zażartował kiedyś, że na świecie znanych jest tylko troje Polaków – Papież Jan Paweł II, Lech Wałęsa i… Pani Iza. Prawdę powiedziawszy, wcale aż tak bardzo nie przesadził, bo niemal każdy koniarz, bez względu na to, w jak odległy zakątek globu trafił, to mówiąc że jest z Polski, mógł być prawie pewien, że zostanie zapytany o Panią Izabellę. Nie ulega wątpliwości, że polski koń czystej krwi arabskiej swoją pozycję na świecie zawdzięcza w bardzo dużej mierze właśnie pani Izabelli Pawelec-Zawadzkiej.

Przed dwoma laty Izabella Pawelec-Zawadzka została nagrodzona tytułem Ambasadora Arabian Horse Breeders Alliance. To wyjątkowe wyróżnienie nie mogło trafić w bardziej godne ręce a film (https://vimeo.com/62837370), zrealizowany w hołdzie Wielkiej Damie Polskiej Hodowli, pozwoli utrwalić pamięć o Niej oraz Jej osiągnięciach i zasługach.