Informacja dotycząca Nagrody Kozienic, rozegranej 31 lipca 2022 r. na Torze w Warszawie

  • Home
  • Aktualności
  • Informacja dotycząca Nagrody Kozienic, rozegranej 31 lipca 2022 r. na Torze w Warszawie

Szanowni Państwo,

W dniu 10.08.2022 r. do Polskiego Klubu Wyścigów Konnych wpłynęło pismo od spółki Totalizator Sportowy Oddział Wyścigi Konne Warszawa – Służewiec, dotyczące wątpliwości odnośnie kolejności, jaką zajęły konie Kaneshya (FR) oraz Night Tornado (GB) w Nagrodzie Kozienic, rozegranej w dniu 31.07.2022 r. na Torze Służewiec.

Polski Klub Wyścigów Konnych w tym samym dniu zwrócił się do Organizatora o udostępnienie plików źródłowych z systemu foto-finisz (Lynx System Developer) oraz do sędziów, którzy w dniu 31 lipca pełnili funkcję u celownika oraz w Komisji Technicznej, o wyjaśnienia dotyczące opisanej sytuacji.

W dniu 22.08.2022 r. pracownicy PKWK – Jakub Kasprzak oraz Krzysztof Wolski zapoznali się z materiałami źródłowymi sytemu foto-finisz, udostępnionymi przez Organizatora. Na podstawie zarejestrowanych na komputerze obrazów oraz otrzymanych wydruków, PKWK potwierdził wątpliwości co do prawidłowej interpretacji wyniku gonitwy (kolejności koni).

W dniu 28.08.2022 r. w siedzibie Klubu odbyło się spotkanie z sędziami u celownika oraz Komisji Technicznej, pracującymi podczas rozgrywania Nagrody Kozienic. Sędziowie złożyli wyjaśnienia, że dla nich zdjęcie nie było jednoznaczne i jeśli zaistniałaby podobna sytuacja, podjęliby taką samą decyzję.

Polski Klub Wyścigów Konnych informuje, że podczas XII posiedzenia Rady PKWK, które odbyło się 3.09.2022 r. we Wrocławiu, przedyskutowano zaistniałą sytuację i podjęto decyzję o przekazaniu sprawy do instancji wyższych, celem uzyskania opinii odnośnie ewentualnej rewizji wyniku.

Polski Klub Wyścigów Konnych zwraca uwagę, że według obowiązujących przepisów Regulaminu Wyścigów Konnych na chwilę obecną nie ma prawnej możliwości rewizji kolejności koni w zatwierdzonym wyścigu. Nie obejmuje to spraw, które dotyczą przesunięć, dyskwalifikacji i związanych z nimi protestów lub ich nieuwzględnienia. Dlatego rezultat koni Kaneshya (FR) oraz Night Tornado (GB) „łeb w łeb” w Nagrodzie Kozienic na chwilę obecną jest utrzymany.