Wystawa „Skarby Ali Baby” Józefa Wilkonia

Polski Klub Wyścigów Konnych serdecznie zaprasza na wystawę prac Józefa Wilkonia pt. „Skarb Ali Baby”, która będzie towarzyszyła wydarzeniom Dnia Zjednoczonych Emiratów Arabskich na Torze Wyścigów Konnych Warszawa – Służewiec w dniu 23 sierpnia 2015 r.

Prace artysty będzie można oglądać w łączniku pomiędzy budynkiem Dyrekcji Totalizatora Sportowego, a Trybuną Honorową w czasie trwania gonitw.

Józef Wilkoń to ilustrator, malarz, rzeźbiarz, twórca plakatów i scenografii teatralnych. Urodził się 12 lutego 1930 r. w Bogucicach koło Wieliczki. Studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom 1955) oraz historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom 1954). Zilustrował ponad 100 książek dla dzieci i dorosłych w kraju (m. in. Pan Tadeusz w 1973) oraz ponad 80 książek dla dzieci za granicą.

Otrzymał wiele nagród i wyróżnień, m. in. Deutcher Judegbuchpreis (1964), Nagrodę Państwową za Twórczość dla dzieci (1974) oraz Nagrodę Ministra Kultury za całokształt Twórczości w 2005 r. W 2010 r. został odznaczony Krzyżem Kawaleryjskim Orderu Odrodzenia Polski oraz otrzymał Złote Berło Fundacji Kultury Polskiej.

Wystawiał w wielu galeriach i muzeach świata, od Centrum Pompidou (1989) po Narodową galerię Zachęta w 2006 r., gdzie jego wystawa osiągnęła rekordową frekwencję. Jego prace znajdują się w licznych galeriach i muzeach, m. in. Muzeum Ilustracji w Moulin we Francji, w Muzeum Ilustracji w Oshima, Azumino, Koruisauna w Japonii oraz w Muzeum Literatury i Bibliotece Narodowej w Warszawie. W 2009 r. ukazało się albumowe wydanie Księgi Dżungli z jego ilustracjami.

„Skarb Ali Baby” to opowiedziana baśniowymi i pełnymi wschodniej magii obrazami historia dalszych losów Ali Baby. „Noc nad pustynią budzi namacalny strach, piasek i skały sprawiają wrażenie jakby były prawdziwe. Mieni się złoto arabskich kupców, słychać tętent kopyt końskich, szczęk szabli. Autor co rusz każe nam obserwować sceny z różnej perspektywy – niekiedy całkiem blisko. Brance Alego Imaz, można spojrzeć prosto w oczy, podobnie jak niektórym ze zbrojnych – widać wyraźnie ich twarze, uzbrojenie, pozycję w siodle, uchwyt uzdy. Jednak najwięcej oko cieszy perspektywa z lotu ptaka – kiedy trzeba wytężyć wzrok i szukać jeźdźców wśród skał, w mrokach nocy, w bladym świetle księżyca. Zlewają się z krajobrazem, trudno ich dojrzeć.” (źródło: brulion be.el.)

Polski Klub Wyścigów Konnych jest współorganizatorem wystawy wraz z Fundacją „Arka” im. Józefa Wilkonia.

Przepisy

  • Regulamin wyścigów konnych
Więcej

Biuletyny

  • Uzupełnienia i poprawki do Biuletynu nr 1
Więcej